על ירחים מעניינים במערכת השמש – יום הירח וחקר החלל

ה-20.7 הוא גם יום הירח וגם יום חקר החלל. כדי לשלב ימים אלו ננטוש את הירח שלנו (הוא עוד יחזור בהמשך החודש)  ונכתוב קצת על ירחים אחרים הנמצאים במערכת השמש.

אירופה –אחד מכ– 69 הירחים של צדק. הוא התגלה על ידי גליליאו גליליי בשנת 1610 עם עוד שלושה ירחים והינו קצת יותר קטן מהירח של כדור הארץ. אירופה מעניין מכיוון שהתאוריה אומרת שמתחת לשכבה עבה של קרח הוא מכוסה כולו באוקיינוס של מים נוזלים  – כפי עשר בעומק, ופי שניים או שלושה בכמות מים נוזלים מאשר האוקיינוסים בכדור הארץ.

התיאוריה התגבשה באמצעות מידע שנאסף מטלסקופים על כדור הארץ, ובאמצעות גשושיות חלל אשר חלפו ליד אירופה  ואספו מידע על פני השטח, השדה המגנטי,  והמבנה הפנימי של הירח.

למיטב הבנתנו כיום, מים הם אחד התנאים שצריכים להתקיים כדי שיתקיימו חיים. התנאים האחרים הם  אבני הבניין של החיים, אלמנטים כימיקלים הנמצאים בסלעים ואנרגיה שמאפשרת ליצור חיים. אירופה רחוק מכדי שהשמש תהווה את מקור הכח שלו. אבל כוחות הגאות של אירופה מול הפלנטה שלו, צדק, יוצרים אנרגיה וחום. הגאות גם יוצרת אינטראקציה בין המים לסלעים הנמצאים על קרקעית האוקיינוס. תנאים אלו יכולים לאפשר היווצרותם של חיים.

בינתיים מדובר בתיאוריה בלבד אולם ייתכן שחלק מהשאלות יענו באמצעות המשימה ” Europa Clipper” המתוכננת ל 2022.

אירופה - ירח של ג'ופיטר

 

אֶנקֶלַדוּס – התגלה ב-1789 על ידי וויליאם הרשל. זהו הירח השישי בגודלו של שבתאי, ברדיוס ממוצע של 252 ק”מ. בירח פעולות געשיות הכוללות פתחים הידרותרמים הפולטים אדי מים, חלקיקי קרח, גזים ואלמנטים נוספים אשר מגיעים מאוקיינוס תת קרקעי הנמצא מתחת לשכבת קרח. כמו אירופה, גם כאן האוקיינוס הענק, האלמנטים הכימיים והחום הפנימי יוצרים תנאים אשר יכולים לאפשר חיים.

אֶנקֶלַדוּס הוא אחד מהאובייקטים הבהירים ביותר במערכת השמש. מאחר והוא מכוסה בקרח הוא מחזיר כמעט 100 אחוז מאור השמש המכה בו. מכיוון שהוא מחזיר את האור פני השטח שלו מאוד קרים ומגיעים ל  201- מעלות צלזיוס.

 

תמונה מאתר נאסא

טיטאן – טיטאן הוא הירח הגדול ביותר של שבתאי והשני בגודלו במערכת השמש בקוטר הוא 5,150 ק”מ (הגדול ביותר הוא גנימד המקיף את צדק וקוטרו 5,268 ק”מ). הוא כל כך  גדול שהכבידה שלו משפיעה גם על ירחים אחרים הסובבים את שבתאי (מהם התגלו מעל 50). האטמוספירה שלו עשירה בחנקן, בדומה לאטמוספירה שהייתה בכדור הארץ לפני שהיו בו חיים. האטמוספירה משתרעת על פני 600 ק”מ לכיוון החלל (לעומת זו של כדור הארץ המגיעה ל 60 ק”מ). הדבר מתרחש מפני שכח הכבידה של טיטאן קטן יותר משל כדור הארץ (בשל גודלו) ולכן לא מחזיק באטמוספירה באופן כה חזק.

גשושת החלל קאסיני חשפה שפני השטח של טיטאן מעוצבים באמצעות נהרות ואגמים של אתאן ומתאן (המרכיבים המרכזיים בגז טבעי). טיטאן עד כדי כך קר (179- מעלות צלסיוס) שמים מבצעים את התפקיד שלבה וסלעים מבצעים בכדור הארץ.

טיטאן

 

לקריאה נוספת על טיטאן תוכלו למצוא בספריה ספרים בנושא:

ההההההההההההההההכריכת ספר על טיטאןספר על טיטאן

 

 

טריטון – התגלה ב 1846,  הוא הגדול מבין 13 הירחים של נפטון, קוטרו 2700 ק”מ (פחות או יותר גודלו של פלוטו שהורד בדרגה וכבר לא נחשב פלנטה). הוא הירח הגדול היחיד במערכת השמש אשר מסלולו הפוך מסיבוב הפלנטה אותה הוא סובב. טריטון הוא אחד מהעצמים הקרים ביותר במערכת השמש. עקב הקור החנקן נמצא במצב של כפור, דבר הנותן לפני השטח שכבת קרח אשר מחזירה 70 אחוז מהאור הפוגע בה. טמפרטורת פני השטח היא 235- צלסיוס.  טריטון הוא אחד הירחים היחידים בעלי פעילות גיאולוגית. לטריטון פני שטח וולקנים ותעלות אשר נוצרו על ידי קרח הזורם כמו לבה וגייזרים פעילים. בעוד פני השטח הינם קרח עשוי מחנקן, הליבה עשויה מסלעים ומתכות וככל הנראה אוקיינוס פנימי. ההשערה הינה שטריטון הינו גוף מחגורת קויפר, הנמצאת מאחורי נפטון, אשר נלכד בכח הכבידה של נפטון.

תמונה מאתר נאסא

תמונה מאתר נאסא

  • רוצים לדעת מה ישראל עושה בתחום חקר החלל? עקבו אחר סוכנות החלל הישראלית, אפשר גם בפייסבוק.
  • חוקרים בתחום? ביכולתכם להגיש בקשה למימון ממשרד המדע והטכנולוגיה עבור הצעות מחקר לשנת 2018 בתחום החלל. תאריך אחרון להגשה: 24/08/2017

ספרים מעניינים נוספים:

 

אנציקלופדיה על מערכת השמש.

אנציקלופדיה על מערכת השמש.

לצפיה בספר בממשק דעת”א החדש

 

ספר על התנאים בהם ניתן למצוא חיים.

ספר על התנאים בהם ניתן למצוא חיים.

לצפיה בספר בממשק דעת”א החדש

 ספר על ארכיאולוגיה בכוכבים.

 ספר על ארכיאולוגיה בכוכבים.

לצפיה בספר בממשק דעת”א החדש

  • לסרטונים כיצד לחפש מאמרים וספרים בתחומים שונים, לחצו על הלינקים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *