סקופוס מגיע להצלה. כל המידע שרציתם לדעת על מאמרים, כתבי עת וחוקרים ולא העזתם לשאול (חלק ב’)

סקופוס הינו מאגר מידע רב-תחומי, המכסה נושאים בתחום הנדסה וטכנולוגיה, וכן מדעי החיים, רפואה ומדעי החברה והרוח. סקופוס מספק קישורים לטקסט מלא מכתבי עת וכנסים, מאמרים מצטטים משנת 1996 ואילך, וכן הפניות למקורות מידע נוספים.

סקופוס מציע יכולות חיפוש וסינון מתקדמות ויכולות ניתוח של המידע.

בפוסט זה נמשיך להדגים אילו כלים מציע סקופוס וכיצד הם יכולים לעזור למשתמשים להבין טוב יותר תחומי מחקר שונים.

עם סקופוס אפשר:

  • לזהות ולנתח אילו כתבי עת כדאי לקרוא\לפרסם באמצעות כלי לניתוח כתבי עת.
  • לעקוב אחר השפעת המחקר: לעקוב אחר טרנדים גלובליים של מחקר באמצעות התראות, סקירת ציטוטים, ניתוחים, ומדדי מאמרים (Article Metrics).
  • לעזור לחוקרים לנהל את הקריירה שלהם באמצעות מידע על ציטוטים ו h-index. ניתן לעשות זאת באמצעות התראות, פרופיל למחברים, ואנליזות שונות.
  • ניתן למצוא אחר אילו כתבי עת כדאי לעקוב ועם מי כדאי לשתף פעולה בתחומים שונים.

בחלק א’ בחנו שני כלי מדידה שונים. בפוסט זה נבחן שניים נוספים.

כלי שלישי – Sources – מדדי כתבי עת

הכלי מאפשר למצוא כתבי עת רלוונטיים על ידי חיפוש של שם כתב העת, מו”ל או ISSN. כמו כן ניתן לחפש כתבי עת על פי תחום, והאם מדובר בכתב עת בגישה פתוחה.  לאחר שבחרנו כתב עת ניתן לערוך בינו לבין כתבי עת אחרים השוואות באמצעות כלי Compare Journal Tool

איך משתמשים?

בלשונית Sources בראש הדף ניתן לחפש כתבי עת על פי מילות חיפוש המופיעות בכותר ולסדרם לפי שם כתב העת, או לפי סוגי מדדים שונים.

לחיצה על שם כתב העת בטבלה, תוביל לדף מידע אודות כתב העת.

כאן נוכל לראות מידע כגון שנות כיסוי בסקופוס, מי המו”ל, נושא כתב העת ועוד ולעבור אל כלי להשוואת כתבי עת (compare sources).

ניתן להשתמש בכלי להשוואה כדי למדוד את הביצועים של כתב העת על  פי מדדים שונים, ציטוטים ומספר המאמרים שיש בכתב העת. כמו כן ניתן להשוות בין המדדים של כתבי עת שונים, ולבחור איפה ברצוננו לפרסם בהתאם לקריטריונים שמתאימים לנו.

ניתן לראות בכלי את הנתונים אודות כתב העת ממנו הגענו, ולבחור באמצעות חיפוש כתבי עת נוספים להשוואה על פי פרמטרים שונים.

כלי רביעי – כלי לניתוח פרופיל חוקר (Authors)

עם הכלי ניתן לבחון את מדדי הפרסום של חוקרים שונים.

איך משתמשים?

בדף הבית נבחר בלשונית Authors.

דרך נוספת  היא ללחוץ על שם המחבר מתוך מאמר ולהגיע לדף המוקדש לו.

בתוך הדף עצמו נמצא מידע וסטטיסטיקות על המחבר וקישור לכל רשומות המאמרים שלו שנמצאות בסקופוס. בנוסף ניתן לעשות אנליזות שונות על המאמרים של אותו חוקר (בריבוע כתום).

לחיצה על analyze author results   תפתח חלון לניתוח המידע על אותו חוקר: h-index, ציטוטים, מחקרים על פי נושא, שיתופי פעולה וכדומה.

לדוגמא: h-index של החוקר – שנקבע על פי המידע שיש לסקופוס על פרסומים של החוקר.

שיתופי פעולה: הצגה נוחה של החוקרים איתם החוקר שיתף פעולה.

לחיצה על נתון תעביר לרשימת המאמרים היוצרים את אותו הנתון. כך, בהתאם לאנליזה בה אנו מתעניינים ניתן לראות בלחיצת כפתור את:

  • רשימת המאמרים המשותפים לחוקרים ספציפיים
  • רשימה של כל המאמרים שציטטו את המחבר בשנה מסוימת
  • את כל מאמריו של חוקר שקיימים בסקופוס  בחלוקה על פי נושא.

 

ניתן לראות שעם כלי האנליזה של סקופוס אפשר לקבל מידע מעניין על תחומים, כתבי עת וחוקרים ספציפיים. יחד עם זאת חשוב לזכור שהמידע שסקופוס נותן מבוסס אך ורק על המידע הקיים בתוך סקופוס. סקופוס אינו מכסה את כל כתבי העת הקיימים בתחומים מסויימים ולא בהכרח מכסה את כל השנים שבהם כתב עת פעיל או שחוקר פרסם. בהתאם לכך המידע שניתן יכול להיות חסר או לא מדוייק. יש לקחת זאת בחשבון כאשר משתמשים בסקופוס לניתוח מידע. יחד עם זאת המידע שניתן בסקופוס, בשילוב עם מידע דומה שניתן להוציא ממאגרי מידע אחרים, יכולים לתת תמונה מלאה יותר על המצב בתחום, מוסד, כתב עת או חוקר מסוימים.

 

המידע שניתן בפוסט זה מבוסס על וובינר שהעבירה אלסוויר אודות סקופוס.

להדרכות אודות סקופוס ומאגרי מידע נוספים ניתן לפנות למדור שירותי מידע והדרכה בספרייה באמצעות טופס הזמנה להדרכה, דואר אלקטרוני: sciref@tauex.tau.ac.il     או טלפון: 04-6306039

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *