חידושים ב- Engineering Village: חיפוש על פי יחידות ומספרים

פלטפורמת החיפוש –Engineering Village הוסיפה פילטר חדש ליכולת החיפוש והסינון שלה. בפילטר זה ניתן לחפש על פי מדדים וערכים מספריים אשר מופיעים במאמרים ומקורות מידע מתוך Inspec ו-Compendex.

מדוע זה חשוב?

מידע מספרי משמש לעיתים לתיאור החלק הכי משמעותי במחקר: גודל הדגימה, מהירות העברת הנתונים,  החום או האנרגיה שמופקים בתהליך כלשהו ועוד. מדובר בנתונים אשר מהווים חלק מפרמטרי המחקר או מהתוצאות.

חיפוש מורכב שקשה לעשות לבד

היכולת לחפש יחידות מדידה הינה מורכבת בגלל פורמטים, קיצורים, סמלים הבדלי שפה ועוד אשר אינם תמיד חפישים.  במאמרים שונים הנתונים יהיו כתובים ביחידות שונות: סנטימטרים, מטרים, אינצ’ים, רגליים ועוד. כלומר, כדי לעשות חיפוש מקיף ולמצוא מאמרים המשתמשים ביחידות שונות יהיה עלינו להמיר את הנתונים  לכל יחידות מדידה אלו ולחפש כל אחד מהם.

אוטומציה של המרת יחידות

ב – EI  כבר אין צורך לעשות זאת. פילטר החיפוש המספרי מכיל אינדקס אשר ממיר ועושה סטנדרטיזציה של מידע מספרי באמצעות שימוש במערכת הבין לאומית של יחידות (SI). הפילטר מאפשר לבחור מתוך 62 יחידות, עבור 62 יחידות המערכת מזהה ועושה סטנדרטיזציה ליותר מ 420,000 וריאציות של צורות ביטוי, סמלים וקיצורים.

המערכת מוכלת על מאמרים משנות ה 70 ועד היום אשר נמצאים במאגר, ויש בהם שדה חדש אשר נקרא:  numerical data indexing. הפילטר  מאפשר גם לחפש טווח של ערכים. ולא רק ערך\מספר מדויק.

יתרונות הפילטר

לפילטר מספר יתרונות ברורים. אין צורך להמיר את המידע שיש לנו ליחידות בינלאומיות, הפילטר החדש עושה זאת עצמאית. אנחנו יכולים לחפש על פי המידע שיש לנו. כלומר, ביכולתי לחפש מרחקים במטרים, קילומטרים, אינצ’ים ועוד. ניתן לחפש גם טווח ספציפי או מאמרים המדברים על מדדים הנמצאים בתוך טווח מסוים. התוצאות אשר יתקבלו יהיו רלוונטיות ללא קשר ליחידה בה השתמש כותב המאמר.

פילטר החיפוש   מבטל את הצורך בחיפוש תיאורי. כלומר, אין צורך להשתמש במילים כמו גדול, קטן, עמוק, רדוד, עבה, דק. תיאורים אלו הינם סובייקטיביים ותלויי תחום, תקופה והתפתחות טכנולוגית. השימוש במספר\ טווח מדויק מבטל את הצורך בזה.

איך מחפשים?

כדי להגיע לתחום ומידע מדויק  מחפשים מילולית את הנושא או התחום שמעניין אותי. לאחר קבלת רשימת התוצאות  מוסיפים בפילטר המספרי את המרחק\עומק\גודל שרלוונטי לחיפוש.  הפילטר יציג רק מדדים אשר נמצאים בתוצאות החיפוש. בפילטר אני אסמן איזה מדד מעניין אותי (גודל\נפח\מסה וכ’ו), יחידת המדידה (מייל, מטרים וכ’ו) האם אני מחפשת קטן, גדול או שווה ל מספר\ערך מסויים.

דוגמא להמחשה

במקרה הזה חיפשתי tunnel* – כלומר מידע שקשור למנהרות, כאשר הכוכבית משמעותה שהחיפוש ייתן לי גם  תוצאות עם המילים tunnels, tunneling  ועוד. קיבלנו מעל 400,000 תוצאות

צילום מסך

 

כדי לסנן בפילטר המספרי בחרתי מדד – גודל, יחידת מדידה – מייל. שווה או גדול מ 10 [מייל].

 

צילום מסך

 

הסינון צמצם לי את מספר התוצאות באופן משמעותי.

 

צילום מסך

 

והביא גם תוצאות רלוונטיות בהן המאמר לא נכתב ביחידות בהן חיפשתי.

 

צילום מסך

 

 

הסינון המילולי בלבד, יכול להביא לתוצאות מתחומים שונים. למשל המילה מנהרה, מתאימה לבניית מנהרות, ראיית מנהרה, ואף משמשת במונחים שונים במחשבים. למרות שהשימוש הוא באותה מילה, המדדים והערכים בהם משתמשים בכל תחום הינם שונים. כך הסינון המספרי ממקד אותי בתחום מסוים ובגדלים מסוימים. למעשה, החיפוש על פי מספרים מאפשר בתחומים מסוימים לדעת מה התחום, גם אם הדבר לא מצוין. כך, ייתכן שבמאמר אין כלל את המילה ננוטכנולוגיה (או ויראציות עליה), אבל עצם השימוש במספרים האפשריים רק כאשר מדובר בננוטכנולוגיה, יאפשרו מיד לזהות את רלוונטיות המאמר (חיפוש מספרי ללא חיפוש מילולי קודם אפשרי בלשונית Expert Search ב EI).

לקביעת הדרכה מעמיקה על  Engineering Village ומאגרי מידע נוספים, יש ליצור קשר עם מדור שירותי מידע והדרכה באימייל : sciref@tauex.tau.ac.il, או למלא טופס בקשה להדרכה.

לצפייה בוובינר  עליו מתבסס פוסט זה בנושא הפילטר הנומרי החדש של Engineering Village יש ללחוץ על הלינק ולהירשם לשמיעת ההקלטה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *