אל תחכו – 10 סיבות להירשם ל ORCID ID עוד היום

אל תחכו – 10 סיבות להירשם ל ORCID ID עוד היום

ORCID ID (Open Researcher and Contributor ID) מאפשר זיהוי חוקרים בעזרת מספר זיהוי ייחודי וקבוע. מדובר בהשקעה של כמה דקות של הירשמות והכנסת מידע שתלווה אתכם לאורך קריירה ותחסוך לכם זמן.

Continue reading “אל תחכו – 10 סיבות להירשם ל ORCID ID עוד היום”

מאה שנה להולדתו של הפיזיקאי ריצ’רד פיינמן-“Surely You’re Joking, Mr. Feynman”

מאה שנה להולדתו של הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן-"Surely You're Joking, Mr. Feynman"

החודש מלאו מאה שנה להולדתו של ריצ’רד פיינמן, מגדולי הפיזיקאים של המאה ה-20, שתרם רבות לפיתוחה של תורת האלקטרודינמיקה הקוונטית והיה אחד השגרירים הגדולים ביותר של הפיזיקה בקרב הקהל.

פיינמן, יהודי- אמריקאי, זוכה פרס נובל, גאון אנושי, רבגוני וצבעוני שלקח את עצמו בצורה הומוריסטית ובדרך ייחודית הסתכל על העולם.

Continue reading “מאה שנה להולדתו של הפיזיקאי ריצ’רד פיינמן-“Surely You’re Joking, Mr. Feynman””

לכבוד יום המגבת – כל מה שרציתם לדעת על ההינע האי הסתברותי ודרכים נוספות לנוע בחלל

לכבוד יום המגבת - כל מה שרציתם לדעת על ההינע האי הסתברותי ודרכים נוספות לנוע בחלל

בלי פאניקה! מיד אסביר מה זה יום המגבת

ב- 11.5.2001 נפטר דאגלאס אדאמס, מחבר סדרת הספרים הידועה “מדריך הטרמפיסט לגלקסיה”. כדי להתאבל על מותו ולחגוג את חייו יצאה יוזמה אינטרנטית ליצור את יום המגבת. יום בו אנשים יסתובבו עם מגבת. למה? כי בסדרת הספרים מגבת היא דבר מאוד שימושי:

אתה יכול להתעטף בה ולחמם עצמך בעוברך דרך ירחיה הקרים של ג’אגלאן ביתא; אתה יכול לשבת עליה בחופי חולות השיש הבוהקים של סנטראגינוס 5, בשואפך את אדי הים המשכרים; אתה יכול לישון, מכוסה בה, מתחת לכוכבים הזורחים זריחה אדומה כל כך בעולם המדבר של קאקראפוּן; להשתמש בה כמפרש למִינִי דוברה במורד נהר עש האיטי והעצום; להרטיבה לצורך שימוש בקרב יד-אל-יד, לכורכה סביב ראשך כדי להימנע מאדים מהבילים או ממבטה של “מפצפצת החרקים הרעבתנית מטְראאָל”  (הוצאת כתר, תרגום מתי ונגריק).

ב 2001 האינטרנט עוד היה בחיתוליו ולכן מפיצי המכתב הקורא לאנשים להשתתף ביום המגבת קבעו את היום לשבועיים לאחר מכן –  ה 25.5 (מחר). לתאריך אין משמעות מיוחדת בספרים, ולמרות מחשבות להחליף את התאריך, הוא נשאר על קנו בשם המסורת.

בספר אנחנו נחשפים לספינת חלל מעניינת במיוחד, ליבת הזהב. לליבת הזהב יש את היכולת להגיע ממקום למקום בחלל באופן כמעט מידי. איך? מיד תדעו.

Continue reading “לכבוד יום המגבת – כל מה שרציתם לדעת על ההינע האי הסתברותי ודרכים נוספות לנוע בחלל”

איך אפשר להעריך כמה פלסטיק יש באוקיינוס?

איך אפשר להעריך כמה פלסטיק יש באוקיינוס?

פלסטיק נמצא בכל מקום בו יש מים: אוקיינוסים, נהרות, בקרח ים ארקטי, קניונים עמוקים בים, מנגרובים ועוד.  ובכל מקום בו יש פלסטיק במים חיות מים נמצאות בסכנה. כמה פלסטיק נכנס למים מדי שנה?

מדובר בשאלה קשה בגלל השימוש הנרחב בפלסטיק. כדי לעשות את החישובים האלו נעשה שימוש בסטטיסטיקה לחישוב רמות זיהום הפלסטיק ובתורת ההסתברות כדי לבנות מודלים של תנועת הפלסטיק במים. בסופו של דבר כל תוצאה היא ניחוש מלומד המתבסס על הרבה הנחות. אולם, נראה שהאמירה שיש טריליונים של חתיכות פלסטיק באוקיינוסים אינה מוגזמת גם אם אינה מדויקת.

Continue reading “איך אפשר להעריך כמה פלסטיק יש באוקיינוס?”