חודש יוני במדע

ב 13.6.18311 נולד ג'יימס קלארק מקסוול. מקסוול היה פיזיקאי סקוטי אשר ניסח את המשוואות המתמטיות של ההתפשטות העצמית של גלים אלקטרומגנטיים אשר זזים במהירות האור. דבר זה הביא להבנה שאור הוא גל אלקטרומגנטי. בנוסף, התעסק בתאוריה הקינטית של הגזים. הנוסחה שלו (התפלגות מקסוול) נותנת אפשרות לחשב מהו אחוז המולקולות של גז שנע במהירות מסוימת בטמפרטורה נתונה.

לקריאה אודות מקסוול:
The man who changed everything: the life of James Clerk Maxwell by Basil Mahon
_________
ב 28.6.19066 נולדה מריה גופרט-מאייר. מאייר הייתה פיזיקאית גרמניה-אמריקאית אשר חלקה את פרס הנובל בפיזיקה של שנת 1963 עם ג'ונס ג'הסון עבור התיאוריה שלה אודות מבנה הקליפה הגרעינית. היא האישה השנייה שזכתה בפרס נובל לפיזיקה, אחרי מארי קירי. בעבודת הדוקטורט שלה, הציגה את התזה בדבר הבליעה הדו פוטונית על ידי אטומים, תזה שהוכחה לאחר מכן עם התפתחות אמצעים לאימותה בניסוי.
את הספר הבא, אותו תוכלו למצוא בתצוגה, כתבה עוד לפני שזכתה בפרס הנובל:
Elementary theory of nuclear Shell structure by Maria Goeppert Mayer, Jensen, J. Hans D.
_________
אלן טיורינג) נולד 23 ביוני 1912 נפטר 7 ביוני (19544 היה מתמטיקאי בריטי, מאבות מדעי המחשב והבינה המלאכותית. הוא ממציא מכונת טיורינג – מודל מופשט למכונת חישוב אוניברסלית, אשר מתאר את אופן פעולתו של המחשב, ואת מבחן טיורינג – מבחן הבודק האם למכונה כלשהי יש בינה מלאכותית שלא תאפשר להבחין בינה לבין אדם. במלחמת העולם השנייה טיורינג היה אחד השותפים העיקריים לפיצוח הצופן של מכונת ההצפנה "אניגמה" של הצבא הגרמני – מאמץ שתרם תרומה מכרעת לניצחונן של בעלות הברית. טיורינג התאבד שבועיים לפני יום הולדתו ה-42, ככל הנראה בעקבות תופעות הלוואי של טיפול הורמונלי שנכפה עליו לאחר שהורשע בהומוסקסואליות . בשנת 2009 התנצל ראש ממשלת בריטניה התנצלות רשמית ופומבית בשם הממשלה הבריטית על "היחס המחריד שנהגו כלפי טיורינג", וב-2013 העניקה לו המלכה אליזבת השנייה חנינה שלאחר המוות.
לקריאה אודות טיורינג: Alan M. Turing by Sara Turing
לקריאה אודות מחשבה ומודעות במדעי המחשב:

What is Thought? By Eric B. Baum
_______
ב 23.6.1993 בכנס במכון אייזיק ניוטון, אנדרו ווילס (Andrew Wiless) נתן הרצאה אודות הוכחתו את המשפט האחרון של פרמה. בעזרת לוח גירים רגיל, ווילס כתב את הוכחה מול קהל המומחים אשר פצחו בתשואות כאשר הגיע לסוף והסיק שהוכיח את המשפט האחרון של פרמה. רק מספר חודשים לאחר מכן נמצאה פירצה בהוכחה, ולקח משך זמן נוסף עד שההוכחה תוקנה והושלמה. אולם רבים עדיין זוכרים את הרצאתו של ווילס כנקודה משמעותית בהיסטוריה של המתמטיקה.
לקריאה נוספת :
Fermat's last theorem: the story of a riddle that confounded the world's greatest minds for 358 years by Simon Singh

 

תצוגת ספרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *