6 סיבות למה כדאי לדעת לחפש מידע בפטנטים

חוקרים נוהגים לחפש מידע בכתבי עת מדעיים או בספרים כשהם רוצים להתעדכן בנעשה בתחומם,  אך רבים אינם רגילים לחפש גם פטנטים על בסיס קבוע. נכון, חיפוש פטנטים אינו חיפוש טריוויאלי, ומסמכי פטנטים אינם קלים להבנה. עם זאת, יש כמה סיבות טובות שבגללן כדאי לדעת לבצע חיפוש פטנטים בסיסי לפחות, ולא רק לפני רישום פטנט.

 1. למצוא מידע טכנולוגי שלא מתפרסם בשום מקום אחר

  בפטנטים יש מידע טכנולוגי עשיר, המגובה בנתונים, תרשימים, גרפים ונוסחאות. מוערך שמרבית המידע הטכנולוגי בספרות הפטנטים לא מתפרסם לעולם בשום צורת פרסום אחרת. יתרה מזאת, רבים מהפתרונות הטכנולוגיים המצויים בפטנטים מתוארים בפטנטים שפג תוקפם ולכן חופשיים לשימוש. כך שאפשר להסתייע במידע פטנטי כדי למצוא פתרונות טכנולוגיים בחינם.

 1. להתעדכן בחידושים במחקר ופיתוח ובמגמות טכנולוגיות הכי מוקדם שאפשר

  טכנולוגיות חדשות מוגשות להכרה כפטנט לפני פרסומן בספרות המקצועית. כאשר ההמצאה מפותחת בתעשייה, לרוב אין עניין לחברה לפרסם את המידע. אחד התמריצים הבודדים לשתף במידע הוא הרצון לזכות בהגנה על ההמצאה באמצעות פטנט. בדרך-כלל בקשות לפטנטים מתפרסמות 18 חודשים לאחר הגשתן. לכן לעתים קרובות בקשות לפטנטים יהיו המקום בו תמצאו את המידע לראשונה.

 1. לעקוב אחרי מתחרים, לאתר שיתופי פעולה ולמצוא שווקים פוטנציאליים להמצאה שלכם

  פטנטים הם מקור מידע מצוין למודיעין עסקי על חברות ותעשיות. אתם יכולים ללמוד הרבה על האסטרטגיה של חברות ועל מצבן לפי הפטנטים שבבעלותן ואלו שהן מכרו.  על פי המדינות בהן נרשמו פטנטים להמצאות בתחום טכנולוגי מסוים ניתן לאתר שווקים פוטנציאליים עבור המצאה באותו תחום. מפטנטים אתם גם יכולים ללמוד מי הממציאים והחברות הבולטים בתחום ולאתר הזדמנויות לשיתופי פעולה.

 1. להימנע מלהפר פטנטים בתוקף

  כשמתכננים לצאת לשוק עם טכנולוגיה חדשה במדינה מסוימת, יש לבדוק מה המעמד החוקי שלה – יתכן שיש פטנטים בתוקף על אותה טכנולוגיה או על רכיבים שלה באותה מדינה.

 1. לחסוך במשאבים במחקר ופיתוח

  שיעור ניכר ממאמצי המחקר והפיתוח מבוזבז בכל שנה על המצאות שכבר קיימות. חיפוש פטנטים יכול לחסוך זאת.

 1. וכמובן – כשרוצים לרשום פטנט…

  אחד הקריטריונים שבהם המצאה צריכה לעמוד כדי לזכות בהגנה בפטנט הוא היותה חדשנית. כשמגישים בקשה לפטנט צריך לעשות סקר ספרות של הידע הקיים בתחום עד אותו רגע, כולל מידע מפטנטים רלוונטיים, זאת במטרה להוכיח את החדשנות בהמצאה. מצד שני, גם אם מצאתם המצאות דומות לשלכם, ניתן ללמוד מהן ולשפר את ההמצאה שלכם כך שאולי בכל זאת היא תוכל להיות פטנטבילית.

רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים לסדנת חיפוש פטנטים בספרייה למדעים מדויקים ולהנדסה.
הסדנה כוללת מבוא לחיפוש פטנטים, טיפים לחיפוש והדגמות שימוש בכלי חיפוש פטנטים. לפרטים ולהרשמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *