May the forth be with you

סאגת מלחמת הכוכבים נמצאת אתנו כבר שנים ובאופן לא מפתיע כתבו עליה לא מעט. לכבוד יום מלחמת הכוכבים, אספנו כמה אנקדוטות ומחקרים אשר נעשו על מלחמת הכוכבים.

מאחר ואנחנו בכל זאת הספרייה למדעים מדויקים ולהנדסה, נתחיל מחלק מהבעיות המדעיות של מלחמת הכוכבים:

דיוק מדעי? מי צריך את זה?

  • כידוע, הנשק במלחמת הכוכבים הוא יותר פנטזיה ממדע בדיוני. חרבות אור עשויות מחומר מסתורי ולא ידוע. הן נפתחות לאורך של כמטר ונפסקות (אלא אם אתם סופר מגניבים ואז חרב האור שלכם נפתחת לשני הצדדים ויוצרת מטה). הן חותכות כל דבר חוץ מחרבות אור אחרות. אז ממה הן יכולות להיות עשויות? אופציה אחת היא לייזר, אבל אז יהיה ניתן לראות אותה רק אם יש חלקיקים אחרים באוויר וקרן הלייזר תמשיך ישר עד שתתכופף, תבלע או תתפזר על ידי הפרעה כלשהי.
  • אופציה אחרת היא פלזמה – גז שחומם לטמפרטורות גבוהות מאוד. אולם, גם אם אנחנו מקבלים שניתן לתחום פלזמה לאזור וצורה מסוימים, החזקת חרב האור תהיה בעייתית מאחר והפלזמה תחמם מאוד (מאוד!) את סביבתה.

המלצת צפייה חשובה – למטה תוכלו לראות פרק בסדרת האינטרנט Space Janitors, המדברת על שרתי ניקיון בחללית של האימפריה. בפרק הזה המנקים מוצאים מטה אור מוזר ותוהים למה הוא משמש.

  • אם כבר ציינו לייזר כאופציה, הנשק הגדול של כוכב המוות הוא אוסף של לייזרים הנפגשים אחד עם השני ויוצרים נשק ענק והרסני. אולם, כאשר לייזרים נפגשים הם לא מתאחדים, הם פשוט חולפים אחד בתוך הזרם של השני, וממשיכים בקו ישר.
  • ובל נשכח את אחד מהדברים שהכי מתעלמים ממנו במדע הבדיוני – איך עובר קול בחלל. כידוע, גלים צריכים חומר כלשהו לעבור בו. אוויר, מים, מוצק, כולם מעבירים גלי קול. אבל בחלל אין שום תווך , הקול לא עובר. דבר זה לא מונע מסרטי מדע בדיוני, כולל מלחמת הכוכבים, להיות מלאי קולות של פיצוצים וירי בחלל.
  • ומה לגבי אקולוגיה ומזג אוויר – למה כל כך הרבה מהפלנטות המוצגות במלחמת הכוכבים הינן בעלות מזג אוויר אחד? קרח, מדבר ו…זהו? כדור הארץ מלא בסוגים שונים של טמפרטורות, לחות, רוחות וחשיפה לשמש בתקופות שונות. במלחמת הכוכבים פלנטות אחרות לא מוצגות כך.

מם

אחרי שהראנו קצת מהבעיות המוכרות במלחמת הכוכבים (שמתם לב שהפייטרים שלהם תמיד נוסעים בכיוון אחד או הפוך ממנו? זה חלל, אם יש לכם יכולת להשפיע על התנועה שלכם אתם יכולים לנוע בכל כיוון שבא לכם, כולל אלכסון למטה מהכיוון שממנו התחלתם), בואו נעבור לסקירונת של מחקרים אחרים הנעשים בהקשר של מלחמת הכוכבים.

מם

  • Star wars in Second Life– סביבת המציאות המדומה, הפכה לפופולארית בקרב מעריצי מלחמת הכוכבים ואלו הקימו את "האט ספייס" (Hutt Space) אזור ב Second Life שמדמה את החלל הנמצא בשליטת גזע ההאט במלחמת הכוכבים. הקהילה עד כדי כך ערה ופעילה ששימשה מושא למחקר אשר בדק גורמים התנהגותיים שמביאים להטמעה מוצלחת של שחקנים בעולם וירטואלי. באזור זה מתקיים אירוע שבועי פופולארי – מפגש מועצת ההאט המהווה מפגש חברתי. כמו כן, לשחקנים רציניים יותר יש "מתרגמים" לשפת ההאט אשר גורמים לכך ששחקנים חיצוניים שאין להם מתרגמים לא יבינו את הנאמר. דברים אלו נמצאו כמעמיקים את תחושת ההטמעה של השחקנים במשחק.
צילום מסך מ second life
:תמונה מתוך המאמר Guitton, M. J. (2012). Living in the hutt space: Immersive process in the star wars : role-play community of second life. Computers in Human Behavior, 28(5), 1681-1691.
  • כמובן Second Life הוא לא המקום היחיד בו הפרנצ'ייז של מלחמת הכוכבים נמצא, וניתן למצוא מאמרים גם על משחקים ומדיות אחרות הקשורות למלחמת הכוכבים כמו, המאמר הזה, המדבר על  Star Wars Galaxies , משחק רשת מרובה משתתפים (MMO)  אשר פעל משנת 2003 עד 2011 ומעורבות השחקנים בו הייתה גדולה מאוד.
  • איך יוצרים את אפקט הגלילה של הפתיחה של מלחמת הכוכבים? ובכן, אני לא יודעת את התשובה. אבל אם אתם רוצים לגלות את התשובה, נכתב על כך מאמר.
אשליות אופטיות
תמונה מהמאמר: Shapiro, A. G. (2015). The Star Wars Scroll Illusion. i-Perception, 6(5), 2041669515604060.
  • מוצאים שמלחמת הכוכבים דמיונית מידי? קראו השוואה בינה לבין רומא העתיקה, אולי פתאום היא לא תראה כל כך רחוקה. מופתעים מההשוואה? ההשוואה המצופה בין מסע בין כוכבים ומלחמת הכוכבים קיימת גם היא.

יש עוד המוני מאמרים אודות מלחמת הכוכבים, אז נעצור כאן.

Happy star wars day. May the odds be ever in your favor, live long and prosper.

סתם, סתם.

May the force be with you.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *