גאווה במדעים – רשימה של אנשות להטבפאקיות בתחומי המדעים

לכבוד חודש הגאווה אספנו רשימה של חוקריםות בתחומי המדעים ואנשי ואנשות טכנולוגיה שהינםן גם להטבפאקים. למה? כי ייצוג זה חשוב. לדבר על נוכחותם של להטבפאקים בכל התחומים משפיע על תחושת הנוחות של להטבפאקים אחרים בתחום. נראות יוצרת שינוי.

דייויד ק סמית

סמית' הוא פרופסור לכימיה באוניברסיטת יורק. המחקר שלו מתמקד בננו כימיה וננו חומרים הוא גם מתפעל ערוץ יוטיוב בנושאי כימיה ומרצה על נוכחות של להטבפאקים בתחומי המדעים. הוא מקפיד להכניס בביוגרפיות בכנסים את היותו נשוי לגבר.

פיטר לנדין (1930-2009)

לנדין היה איש מחשבים ביסקסואל. הוא היה הראשון שהראה שניתן להגדיר תכנות במונחים של תחשיב למדא ואיך לחשב את המשמעות שלה עם אלגברה מופשטת, דבר אשר השפיע על הדורות הבאים של מתכנתים. לנדין היה מעורב בפוליטיקה להטבפאקית ובמאבק לשוויון זכויות.

מאמר שכתב:

סאלי ריד (1951-2010)

סאלי ריד הייתה האסטרונאוטית, פיזיקאית ומהנדסת. ב – 1983 היא הפכה לאישה האמריקאית הראשונה שהייתה בחלל. היא האישה השלישית שהגיע לחלל לאחר הקוסמונאוטיות ולנטינה טרשקובה וסווטלנה סאויטסקאיה מברית המועצות. היא האמריקאית הכי צעירה שהגיעה לחלל, בגיל 32. ריד הייתה אדם פרטי מאוד, היא התחתנה ב-1982 עם גבר והתגרשה ממנו ב 1987. לאחר מותה נודע כי במשך 27 שנים הייתה במערכת יחסים עם חברת ילדות.

ג'י ג'י אלדריג'

אלדריג' היא-וא אסטרונום-ית המתגורר-ת בניו זילנד. אלדריג' חוקר-ת את האבולוציה של כוכבים כפולים באמצעות מודלים נומרים. היא-וא פיתח-ה ביחד עם אליזבת' סטנווי את Binary Population and Spectral Synthesis (BPASS), מודלים לחקר אבולוציה של כוכבים. הוא-יא השתמש-ה במודלים אלו כדי להראות שצבירים כדוריים הינם צעירים מכפי שחשבו לפני כן. היא-וא מרצה גם על נושאים כמו מדע בדיוני וגיוון מגדרי. אלדריג' היא-וא אדם א-בינארי-ת*.

מאמרים שכתב-ה:

*באנגלית מקובל לכתוב על אנשים א-בינאריות בלשון They. בעברית אין לשון פניה לא ממוגדרת (גם הם והן זה ממוגדר), ולכן מקובל לשאול את האדם הא-בינארית איך היא-וא מעדיפ-ה שיפנו אליו-ה. מאחר ואין ביכולתי לעשות זאת בחרתי לכתוב עם מקף אמר-ה, חקר-ה. ישנן דרכים נוספות לעשות פניה א-בינארית בעברית.

קייט קרייג-וודס

קרייג-וודס היא אישה טרנסג'נדרית אשר הקימה את Memset Dedicated Hosting. היא קיבלה מספר פרסים ביניהם האישה ה רביעית מתוך 25 המשפיעות ביותר בתחום ה IT בבריטניה ב 2012. היא ידוע בקידום אנרגיה יעילה ב IT, קידום נשים ב IT, וקידום קבלה של אנשים טרנסג'נדרים.

קייט הוטון

הוטון עשתה תואר באסטרונומיה אך כשלא הצליחה למצוא בכך עבודה החליפה קריירה לסייסמולוגיה ועבדה במרכז רעידות האדמה של קאלטק כל הקריירה שלה. הפרוייקט של הוטון הוא "קטלוג רעידות האדמה", רשימה של מעל 400,000 רעידות אדמה שהתרחשו בדרום קליפורניה מאז 1932. המטרה היא לאסוף מידע כדי ליצור מידע סטטיסטי אמין על רעידות אדמה.  הוטון הנה לסבית.

מאמרים שכתבה:

פרנק קמאני (1925-2011)

קמאני היה פעיל למען זכויות להטבפאק, ואחד האנשים המשמעותיים בתנועה האמריקאית לזכויות להט"ב. ב-1957 הוא שוחרר מתפקידו כאסטרונום בשירות המפות הצבאי של צבא ארה"ב בגלל היותו הומו. דבר זה הביא להפיכתו לאקטיביסט בולט.

מאמר שכתב:

ספר עליו:

Gay is good : the life and letters of gay rights pioneer Franklin Kameny
Gay is good : the life and letters of gay rights pioneer Franklin Kameny

 

אדי קוהלר

מדען מחשב המתמחה ברשתות ומערכות הפעלה. מלמד בהארוורד ובדף המרצה שלו באתר כתוב מפורשות שהוא הומו ואת לשון הפניה אליו. הוא הקים את החברה Mazu Networks. קוהלר כתב מאמר פיקטיבי בשם "Get me off Your Fucking Mailing List" שהכיל רק את המילים האלו. מאמר זה התקבל לכתב שהינו לכאורה כתב עת עם ביקורת עמיתים. בבלוג ניתן לקרוא עוד על כתבי עת טורפים ולא אמינים.

(אל תשכחו לעשות התחברות מרחוק כדי לגשת אל הספרים והמאמרים מהבית)

חודש גאווה שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *