מאה שנה להולדתו של הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן-"Surely You're Joking, Mr. Feynman"

החודש מלאו מאה שנה להולדתו של ריצ'רד פיינמן, מגדולי הפיזיקאים של המאה ה-20, שתרם רבות לפיתוחה של תורת האלקטרודינמיקה הקוונטית והיה אחד השגרירים הגדולים ביותר של הפיזיקה בקרב הקהל.

פיינמן, יהודי- אמריקאי, זוכה פרס נובל, גאון אנושי, רבגוני וצבעוני שלקח את עצמו בצורה הומוריסטית ובדרך ייחודית הסתכל על העולם.

(How you get to know is what I want to know" (Richard Feynman"

עיקר עבודתו של פיינמן התמקדה בתחום מכניקת הקוונטים, שבלעדיה אין אפשרות להבין את מבנה החומר, מבנה האטום והמולקולה, הקשר הכימי, מבנה החומר המוצק, הגבישי ועוד.

במהלך מלחמת העולם השנייה עבד במעבדות לוס-אלאמוס והיה שותף ב"פרוייקט מנהטן" – השם אותו נתנו האמריקאים לפרוייקט פיתוח הנשק הגרעיני.

בשנת 1965 זכה פיינמן בפרס נובל לפיזיקה יחד עם שניים מעמיתיו על פיתוח תורת האלקטרודינמיקה הקוונטית, המתארת את תופעת האלקטרומגנטיות בצורה קוונטית מלאה. תורת האלקטרודינמיקה מתייחסת לפוטונים יחידות האור כיחידות (קוונטות) של אנרגיה ומצליחה לנבא בצורה הסתברותית את ההתנהגות של שדה אלקטרומגנטי.

פיינמן היה זה שפיתח שיטות מתמטיות לחישוב ההתנהגות של שדות אלקטרומגנטיים וכן את "דיאגרמות פיינמן".
דיאגרמות אלו מאפשרות לראות תהליכים פיזיקליים בצורה ויזואלית ומתוארות בהן האינטרקציות בצורה גרפית פשוטה כקווים וצמתים, שאלמלא הן היו נדרשות נוסחאות רבות ומסובכות .כמו כן, מאפשרות לחשב מה יקרה כאשר חלקיקים מתנגשים ואף לחזות את קיומם של חלקיקים חדשים.

 

דיאגרמות פיינמן

 

כיום כל פיזיקאי, העובד במעבדה מתקדמת, מכיר ויודע כיצד להשתמש "בדיאגרמות פיינמן" , כיוון שהן הבסיס להבנת העולם האטומי.

פיינמן ניחן ביכולת לפשט רעיון מורכב ולהעבירו בצורה ברורה ובהירה, דבר שזיכה אותו בארה"ב בכינויים: "המסביר הדגול", "המסביר הטוב ביותר", ו"המורה שאין שני לו".

כך למשל כחבר בועדת החקירה לבירור נסיבות התרסקות המעבורת "צ'לנגר" בשנת 1986, כאשר רצה להסביר את סיבת ההתפוצצות, הוא הדגים אותה בניסוי פיזיקלי פשוט ששודר בטלוויזיה, על ידי הטלת טבעת גומי למים קרים.

בריאיון שהעניק ל- BBC שנקרא: " "The Pleasure of finding things out"                  נשאל פיינמן על האפשרות לגלות את "התאוריה של הכל"  ("התאוריה של הכל"- "The theory of everything" היא תאוריה משוערת בפיזיקה אשר תהיה מסוגלת להסביר ולקשור בין כל התופעות הפיזיקליות הידועות, ולשלב בצורה מוצלחת בין תורת הקוונטים ותורת היחסות הכללית). בתשובתו לשאלה זו, מציין פיינמן, שהוא נשאל על ידי אנשים האם הוא מחפש את החוקים האולטימטיביים של הפיזיקה והוא ענה- שלא. "אני בסך הכל רוצה לגלות יותר על העולם. ואם במקרה אגלה איזשהו חוק אולטימטיבי פשוט שיכול להסביר הכל, אז זה יהיה נחמד. במידה ולא אגלה, דומה המצב לבצל עם אלפי שכבות שהחיפוש בהן מעייף. על כן, כשאנו מעוניינים לחקור, אנו לא יכולים להחליט מראש מה אנו מצפים לקבל, למעט העובדה שאנו רוצים לדעת יותר על מה שנחקר."

 

פיינמן תרם רבות להוראת הפיזיקה, כתב ספרים רבים שזכו להערכה ולפופולריות רבה בפקולטות לפיזיקה.
כמדען, כמורה, כפילוסוף וכהוגה דעות הוא נתן השראה לרבים.
דרך הרצאותיו, ספריו וציטוטיו ניתן ללמוד על תפיסת עולמו המדעית, המאופיינת בסקרנות ובספקנות, וכן על דעותיו, המתובלות בחוש הומור, גם בתחומים שאינם מדעיים.

.I can live with doubt and uncertainty and not knowing"
I think it is much more interesting to live not knowing than to have answers that might be wrong. If we will only allow that, as we progress, we remain unsure, we will leave opportunities for alternatives. We will not become enthusiastic for the fact, the knowledge, the absolute truth of the day, but remain always uncertain…" Richard Feynman

 

גם כיום, שנים אחרי לכתו, פיינמן עדיין חי בתודעה הציבורית. ספריו עדיין נלמדים, מורשת הרצאותיו עדיין מושמעת ומדענים ממשיכים להסתמך על תיאוריות רבות שלו, שהותיר לפני שנים.

פיינמן לקח אותנו במסע הייחודי לחיפוש האינסופי להבין הכל.
ובמילותיו: "האינטרס שלי במדע הוא לגלות הרבה יותר על העולם וזהו התיאור המושלם שלי למדע."
בספריה שלנו תוכלו למצוא בעזרת מערכת החיפוש דעת"א ספרים שנכתבו על ידי פיינמן וספרים שנכתבו עליו .

ביניהם:

"Surely you're joking, Mr. Feynman!" : adventures of a curious character

אוסף זכרונות מחייו של פיינמן שהועלו על ידו

קישור לספר בדעת"א

 

The quotable Feynman/ Michelle Feynman

הספר בעריכת בנו של פיינמן, מישל, מאגד אימרות וציטטות שנאמרו על ידי פיינמן ומהן ניתן ללמוד על פילוסופיית חייו ותפיסת עולמו המדעית.

קישור לספר בדעת"א

 

The Feynman lectures on physics

סדרת הרצאות של פיינמן

 

קישור לספר בדעת"א

הסדרה זמינה גם בפורמט אלקטרוני באתר הרשמי של California Institute of Technology

 

A guide to Feynman diagrams in the many-body problems

ספר העוסק בדיאגרמות פיינמן

קישור לספר בדעתא