לכבוד יום המגבת – כל מה שרציתם לדעת על ההינע האי הסתברותי ודרכים נוספות לנוע בחלל

בלי פאניקה! מיד אסביר מה זה יום המגבת

ב- 11.5.2001 נפטר דאגלאס אדאמס, מחבר סדרת הספרים הידועה "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה". כדי להתאבל על מותו ולחגוג את חייו יצאה יוזמה אינטרנטית ליצור את יום המגבת. יום בו אנשים יסתובבו עם מגבת. למה? כי בסדרת הספרים מגבת היא דבר מאוד שימושי:

" אתה יכול להתעטף בה ולחמם עצמך בעוברך דרך ירחיה הקרים של ג'אגלאן ביתא; אתה יכול לשבת עליה בחופי חולות השיש הבוהקים של סנטראגינוס 5, בשואפך את אדי הים המשכרים; אתה יכול לישון, מכוסה בה, מתחת לכוכבים הזורחים זריחה אדומה כל כך בעולם המדבר של קאקראפוּן; להשתמש בה כמפרש למִינִי דוברה במורד נהר עש האיטי והעצום; להרטיבה לצורך שימוש בקרב יד-אל-יד, לכורכה סביב ראשך כדי להימנע מאדים מהבילים או ממבטה של "מפצפצת החרקים הרעבתנית מטְראאָל (הוצאת כתר, תרגום מתי ונגריק).

ב 2001 האינטרנט עוד היה בחיתוליו ולכן מפיצי המכתב הקורא לאנשים להשתתף ביום המגבת קבעו את היום לשבועיים לאחר מכן –  ה 25.5 (מחר). לתאריך אין משמעות מיוחדת בספרים, ולמרות מחשבות להחליף את התאריך, הוא נשאר על קנו בשם המסורת.

בספר אנחנו נחשפים לספינת חלל מעניינת במיוחד, ליבת הזהב. לליבת הזהב יש את היכולת להגיע ממקום למקום בחלל באופן כמעט מידי. איך? מיד תדעו.

איך ליבת הזהב נעה בחלל?

בזמנים רגילים נעה ליבת הזהב באמצעות,  Conventional Photon Drive  , סוג הנעה שאין לנו עליו הרבה מידע. אולם, כשהיא באמת רוצה להכנס לעניינים היא נעה באמצעות הינע אי הסתברותי.  ההינע מבוסס על תפיסה ספציפית של תורת הקוונטים: הסבירות הגבוה ביותר היא שחלקיק סאב אטומי יהיה במקום ספציפי, למשל בקרבת גרעין האטום, אבל יש גם סבירות נמוכה מאוד שהוא יהיה רחוק מאוד מנקודת המוצא שלו. לכן, אם יש מספיק שליטה בסבירות, גוף יכול לזוז ממקום למקום בלי לעבור בחלל שבין המקומות (ואין אף צורך בהייפר ספייס). על פי הספר ההינע (Drive) עובר דרך כל נקודה אפשרית בכל יקום אפשר כמעט בו זמנית. המשתמשים בו לא יכולים להיות בטוחים היכן יסיימו את מסעם או איזה מין (species) יהיו, ולכן יש להתלבש בהתאם.

 

וחזרה למציאות – איך אנחנו נוכל לנוע בחלל?

בעוד שהייתי מאוד רוצה לנוע בחלל באופן מידי ( ובכן, הייתי רוצה להיות מסוגלת להיות בחלל נקודה, אבל זה כנראה לא יקרה בימי חיי) ההינע האי ההסתברותי הוא כנראה לא הדרך בה זה יתבצע. יחד עם זאת, ישנם כמה וכמה מאמרים המדברים על איך כן ייתכן שננוע בחלל. אספתי כאן כמה בשבילכם:

 (רוצים לקרוא את המאמרים בבית? הגדירו גישה מרחוק)

אחרי שלמדנו איך ננוע בחלל, לאן בכל זאת לא נלך?

במדע הבדיוני יש כמה פלנטות שגם אם נוכל להגיע אליהן באמצעות ההינע האי הסתברותי, כנראה שלא נרצה.

זהאדום (בבילון 5)

קוש החייזר העתיק מבטיח לשרידן 5, שאם ילך לזהאדום הוא ימות.

 

שרידן דווקא מסתדר בסוף.

 

אולדראן (מלחמת הכוכבים)

אולדראן הושמד באכזריות על ידי כוכב המוות. בהחלט לא מקום לבקר בו.

 

טראנזלור (דוקטור הו)

טראנזלור היה אמור להיות מקום מותו של הדוקטור. אך הדוקטור בהיותו הדוקטור, הצליח להתחמק מהמוות.

שיהיה יום מגבת שמח, ותיזהרו ממי אתם לוקחים טרמפים, עוד תאלצו להקשיב לשירה ווגונית.  אבל הכי חשוב:

בלי פאניקה!