איך אפשר להעריך כמה פלסטיק יש באוקיינוס?

פלסטיק נמצא בכל מקום בו יש מים: אוקיינוסים, נהרות, בקרח ים ארקטי, קניונים עמוקים בים, מנגרובים ועוד.  ובכל מקום בו יש פלסטיק במים חיות מים נמצאות בסכנה. כמה פלסטיק נכנס למים מדי שנה?

מדובר בשאלה קשה בגלל השימוש הנרחב בפלסטיק. כדי לעשות את החישובים האלו נעשה שימוש בסטטיסטיקה לחישוב רמות זיהום הפלסטיק ובתורת ההסתברות כדי לבנות מודלים של תנועת הפלסטיק במים. בסופו של דבר כל תוצאה היא ניחוש מלומד המתבסס על הרבה הנחות. אולם, נראה שהאמירה שיש טריליונים של חתיכות פלסטיק באוקיינוסים אינה מוגזמת גם אם אינה מדויקת.

כדי להגיע לחישובים אלו יש לדעת:

  • כמה פלסטיק הגיע לים
  • כמה פלסטיק ממוחזר
  • מה התכונות הפיזיות של האשפה

דבר זה קשה במיוחד כי לא על הכל יש מידע, למשל אין מידע מדוייק על אחוזי מחזור.

הערכות מ 2015 אשר מדדו כמה פלסטיק מגיע למים פר מדינה אומרות כי ב 2010 הגיעו למים בין 4.8-12.7 מיליון טונות של פלסטיק.

אחת הדרכים לנסות לחזות את המידע היא לבנות מודלים של הזרמים ותנועת המים באוקיינוס. המודלים עוזרים להבין גם לאן הפלסטיק מגיע.  יחד עם המידע הזה מתייחסים גם ל:

  • כמה אשפה מדינה מייצרת
  • ניסיון לחזות שימוש עתידי בפלסטיק בהתבסס על נתונים מהעבר
  • כמה אשפה בכל מדינה מגיעה לביוב

מודלים של הזרמים ותנועת המים באוקיינוס

ברגע שהפלסטיק מגיע לים הוא מושפע ממגוון כוחות: רוח, שינויי לחץ, סיבוב כדור הארץ ומערבולות. מערבולות יכולות להיות גדולות מאוד ומגיעות למאה קילומטרים או קטנות ומגיעות ל 10 קילומטרים ויכולות לשלוח את הפלסטיק לכל מיני מקומות. המערבולות הקטנות לא נקראות במודלים ממוחשבים. בנוסף, נעשה שימוש במצופים צפים עם GPS  , אשר שולחים את מיקומם כל שש שעות כדי לנסות להבין את הזרמים השונים. כך ניתן לנסות לחזות איך הפלסטיק מגיע ממקום למקום באוקיינוס. ההתפשטות של הפלסטיק באוקיינוס לוקחת חודשים\שנים ותוך עשור רוב אשפה מתחילה להיאסף באיזורים מרוחקים.

לא ניתן לספור כל פיסת פלסטיק אשר מגיעה לאוקיינוס אבל כן ניתן לבצע סוגים שונים של הערכות. סוג הערכה נוספת כולל מעבר עם רשת במים לאורך קטע ספציפי וספירת כל חתיכות הפלסטיק שנאספו ברשת. כאשר עושים זאת מספיק פעמים ניתן לבצע הערכה כלשהי של כמות הפלסטיק במים. אולם, רק 11000 בדיקות מסוג זה נעשו עד כה ולא כולם היו עקביות בגודל הרשת, גודל הקטע הנבדק ותנאי האוקיינוס. למרות זאת, נמצא שבבדיקה זו אזורי אוקיינוס עמוסים בפלסטיק זהים לאזורים המזוהים במודלים ממוחשבים.

השימוש בשני טכניקות אלו ביחד מצליח למלא חלק מהפערים במידע וכך נוצרה ההערכה שכמות הפלסטיק צפה באוקיינוס נעה בין 93300 טון לבין 236000 טון. דבר זה לא עולה בקנה אחד עם ההערכה שב 2010 נוצרה 4.8 מיליון טון אשפה מפלסטיק.

מהניסיון להסביר את הפער עולות שלוש נקודות אפשריות:

  • חלק מהפלסטיק חוזר אל החוף באופן לא מפוקח. נמצאו 17.6 טונות של פלסטיק על האי הרחוק בעולם, הנדרסון בדרום האוייקנוס השקט.
  • פלסטיק כמו פוליאסטר הינו צפוף יותר ממים ושוקע לתחתית האוקיינוס
  • חלק נכבד מהפלסטיק נאכל על ידי חיות הים

נמצאו 17.6 טונות של פלסטיק על האי הרחוק בעולם, הנדרסון בדרום האוייקנוס השקט.

 

McAdam, R. (2017). Plastic in the ocean: How much is out there?. Significance14(5), 24-27.‏

 

ספרים בתחום:

(אם אתם בבית, אל תשכחו לעשות התחברות מרחוק)

plastic pollution

plastic pollution
לינק לספר

 

Contaminants in Northern Fulmars (Fulmarus Glacialis) Exposed to Plastic

Contaminants in Northern Fulmars (Fulmarus Glacialis) Exposed to Plastic
לינק לספר