הפרדוקס של פרמי – אם היקום מלא בחייזרים, איפה הם?

הפרדוקס תוהה מדוע, אם היקום זקן ואינסופי מספיק כדי שיהיו בו ישויות תבוניות ותיקות יותר ומתקדמות יותר מבני האדם, אין לנו שום מידע על קיומם?

פתרון אפשרי: הם היו כאן בעבר והשאירו עדויות לנוכחותם.

פתרון אפשרי זה טוען שחייזרים היו במערכת השמש בתקופה בה בני האדם עוד לא היו מספיק מפותחים כדי להבין שזה מה שהם רואים.  למשל, פיצוצים ומכתשים שלרוב מוסברים באמצעות מטאוריטים הם למעשה ספינות חלל שהתרסקו כאן.

בשנות ה50 היו שהאמינו שייתכן שיש אפשרות לחיים תבוניים על הירח, בייחוד בצד האפל שלו שאנחנו לא רואים אף פעם, המהווה 41% מפני השטח של הירח. רק בשנות ה 70 מופו כל פני השטח של הירח וטענות אלו נפסקו.

פתרון אפשרי: תרחיש גן החיות

בתרחיש זה תרבויות חייזריות מתקדמות מאוד שולטות בגלקסיה, כחלק משלטונן הן יוצרות גן חיות של גזעי חייזרים אחרים. כלומר, בני האדם נמצאים תחת תצפית כמו בגן חיות ואנחנו לא פוגשים חייזרים נוספים כי הם לא מעוניינים שנראה אותם, אלא רק מעוניינים בלצפות בנו.

פתרון אפשרי: חייזרים מתקשרים, אנחנו פשוט לא בנתיב התקשורת שלהם.

התאוריה אומרת  שייתכן שחייזרים מעדיפים להעביר מידע באופן פיזי. כלומר הם שולחים גשושות עם מידע ולא אותו רדיו ואור. למעשה, הם שולחים מסר בבקבוק. לכל אזור יש צמתים מרכזיים מהם יוצאות גשושות וכאשר מאותרים חיים חדשים, כמונו, הגשושות מעבירות ומקבלות מהן מידע.  אולם כדור הארץ, לא נמצא כרגע בנתיב התקשורת של הגשושות ולכן עוד לא גילו אותנו.

פתרון אפשרי: כל ציוויליזציה שמגיעה ליכולת לנוע בחלל, גם משמידה את עצמה

פתרון זה טוען שכאשר ציוויליזציה הינה מפותחת מספיק כדי להמציא דלק וטכנולוגיה שתגיע לחלל היא גם מפותחת מספיק לחקור את הביוכימיה. הטכנולוגיה הדרושה היא אותה טכנולוגיה – אנרגיה, יכולת חישוב ויכולת מזעור.

כך, היכולת ליצור נשק ביולוגי והיכולת לחקור את החלל מתחילות להתפתח בערך באותה התקופה, אצל כל הציוויליזציות.  וכל הציוויליזציות משתמשות בנשק ביולוגי ומשמידות את עצמן, לפני שהן  מצליחות להגיע לחלל וליצור קשר.

כדי לקרוא על פתרונות נוספים ביכולתם לקרוא את הספר:

 If the universe is teeming with aliens…where is everybody? : fifty solutions to the Fermi paradox and the problem of extraterrestrial life הנמצא בספרייה. או לחפש בדעת"א את fermi  paradox (אל תשכחו לעשות התחברות מרחוק לקריאת מאמרים גם מהבית).

 

תמונה ראשית: נאסא