חיפוש מאמרים בגישה פתוחה ב Web of Science ופיצ'רים מעניינים נוספים

Web of Science הוסיפו למאגר שלהם אפשרות לסנן לפי מאמרים בגישה פתוחה.  המאמרים הינם מאמרים אמינים שכבר פורסמו או שמדובר בגירסא האחרונה והמאושרת שלהם.

ב Web of Science בחלק העליון של תפריט הסינון, ניתן לסנן את התוצאות על פי:

  • מאמרים מצוטטים מאוד בתחום (Highly Cited Papers). מאמרים שממשיכים להיות מצוטטים הרבה שנים לאחר פרסומם.
  • מאמרים "לוהטים" בתחום (Hot Papers). מאמרים שקיבלו מיד לאחר פרסומם הרבה ציטוטים ביחס למאמרים אחרים בתחום שפורסמו באותו זמן.
  • מאמרים בגישה פתוחה.

תמונת מסך תפריט הסינון ב Web of Science

 

מאמרים בגישה פתוחה ניתן לסנן בחלק התחתון של תפריט הסינון על פי סוג הגישה הפתוחה:

  • צבע זהב. מאמרים בגישה פתוחה שכבר פורסמו והמו"ל מאפשר לגשת אליהם ללא תשלום.
  • צבע ירוק בהיר. מאמרים שפורסמו ונגישים ללא תשלום מתוך אתר הפקדה (Repository).
  • צבע ירוק כהה. מאמרים שעוד לא פורסמו, נגישים מתוך אתר הפקדה (Repository), אשר ידוע שזו הגירסא האחרונה והמאושרת שלהם ואשר עברו ביקורת עמיתים.

תמונת מסך תפריט הסינון ב Web of Science

בעת החיפוש ניתן לסדר את התוצאות על פי מספר הפעמים שהמאמר צוטט. בנוסף, בדף התוצאות לצד המאמר ניתן לראות האם המאמר מצוטט מאוד, ונחשב "לוהט".

תמונת מסך כמה פעמים מאמר צוטט

 

נתונים על השימוש במאמר תחת  Usage Countניתן לראות גם נתונים על השימוש במאמר תחת  Usage Count. המספר משקף את מספר הפעמים שמשתמשים עברו אל הטקסט המלא, או שמרו את המידע הביבליוגרפי במערכת לניהול מידע ביבליוגרפי.  דבר זה רומז על העניין שמעורר המאמר, גם אם הוא חדש מכדי שיהיו לו הרבה ציטוטים. בתוך הרשומה עצמה ניתן לראות את כל הנתונים לצד המידע הביבליוגרפי.

 

גישה פתוחה הינו סוג חדש יחסית של צורת פרסום ועדיין בוחנים את היעילות והאמינות שלה. ניתוח הנתונים  של web of science  מאפשר לגלות יותר על השימוש בגישה פתוחה בעולם האקדמי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אם ברצונכם לעבור הדרכות על Web of Science או משאבי מידע אחרים כגון מאגרי מידע נוספים, פטנטים או מערכות לניהול מידע ביבליוגרפי ביכולתכם ליצור קשר מדור מידע והדרכה בספרייה באמצעות דואר אלקטרוני: sciref@tauex.tau.ac.il , טופס להזמנת הדרכה  או טלפון: 03-6406039